Baskı İçin Bir Vector Dosyası Hazırlama

 Home / Baskı İçin Bir Vector Dosyası Hazırlama
Baskı İçin Bir Vector Dosyası Hazırlama

Illustrator bize geniş bir yelpazede çizme fırsatları sunar ancak uygulanan efektler daha karışık oldukça, baskı yaparken problem yaşama riskide artar. Bunu engellemek için baskı yapmak istediğiniz vektör dosyalarını planlarken birkaç basit kurala uymanız gerekmektedir.

Bu Illustrator eğitiminde renk profilleri ve beş renk kullanarak baskı yapmak gibi en küçük detaylara girmeyeceğiz. Yapmamız gereken şey basit olarak çizim tekniğiyle bağlantılı bir şekilde resmi ne şekilde kaydedeceğimizi öğrenmek.

illustrator-baski-ayarlari

Illustrator'da çizgiler ve siyah renkle çalışmak

Çok basit bir vektör resmi yarattığınız zaman bile yeni vektör resminin yaratılış evresinde bazı özellikleri hesaba katmanız gerekmektedir. Eğer boğum noktalarının sayısını arttırmamak için çizgileri nesnelere dönüştürmemeyi seçerseniz dosyanın işlem süresi kısalır. Transform panelinde, Fly-out menüsün altındaki Scale Strokes & Effects sekmesini işaretlemeyi unutmayın, bu özellik çizginin nesneyle beraber ölçeklenmesini sağlar. Bu özellik fırçalar içinde aktif edilmeli.

illustrator-baski-renk-ayarlari

Eğer çizimin üzerinde siyah çizgiler varsa bu çizgiler başka renklerin karışımı olmadan 100% oranında siyah olmalıdır. Çizgilerin kalınlığı 0.1 mm'den daha ince olmamalı ve 0.15 mm veya daha kalın bir ayarda olmalıdır. Eğer resimde geniş bir alan siyahla kaplıysa buna zıt olarak resim siyahtan başka resimleride içermelidir, yoksa arkaplan sönük kalacaktır. Siyah bileşiminin yoğunluğu belirli baskıya bağlıdır ve baskıyı gerçekleştiren araç bilinmiyorsa 300% oranında bir yoğunluk kabul edilebilir bir değerdir.

Tekrar eden pattern'lar için doğru kesim ve taşma payları

kesim-ve-tasma-paylari

Eğer iş birbirini tekar eden bir pattern için yaratıldıysa ve çalışma alanın kenarlarına gelen bir arkaplanı içeriyorsa, arkaplanın planlanan sınırlardan biraz daha ötesine uzatılması gerekebilir: genellikle şeklin etrafında 3 mm. Yoksa çizim düzgün bir şekilde kesilmeyebilir. Illustrator size uygun ayarları Document Setup ve Adobe PDF diyalog pencerelerinde ayarlayarak kesikleri yaratma ve çizimin doğru boyutunu koruma şansı verir.

Detaylı Bilgi Formu

İllustrator Özel Dersleri İstanbul için kendi işyeri veya evinizde özel ders imkanı
Daha fazla bilgi  

İllustrator Kurs Konuları

 • Moda Tasarımı Teknik Çizim Dersleri
  Moda Tasarımı Teknik Çizim Dersleri
 • Desen Tasarımı
  Desen Tasarımı
 • Tekstil için Illustrator Dersleri
  Tekstil için Illustrator Dersleri
 • Adobe Illustrator Nedir?
  Adobe Illustrator Nedir?
 • Kurumsal Kimlik Tasarımı
  Kurumsal Kimlik Tasarımı
 • İkon Tasarımı ve Icon Oluşturma
  İkon Tasarımı ve Icon Oluşturma