Tekstil için Illustrator Dersleri

 Home / Tekstil için Illustrator Dersleri
Tekstil için Illustrator Dersleri

Moda tasarımında  Illustrator, projeler üzerinde yapılan çalışmalarla, çizimler örneklenerek, pratik egzersizler yapılıp ipuçları çalışılarak zenginleştirilir. Moda Illustrator'ı moda sunumu ve çiziminin bütün yönlerini kapsar. Bu program artistlerin kendi etraflarındaki dünyadan nasıl ilham aldığını ve bu ilhamı çizimlerini oluştururken nasıl kullandığını araştırır. Moda çizim dersi, öğrencileri kendilerini kolajlar, farklı çizim gereçleri, dijital güzelleştirme ve işlemeler gibi çeşitli araçları deneyerek geliştirme konusunda cesaretlendirir.

tekstil tasarimi

Bu inceleme yoluyla, figür ve farklı çizim stilleri hakkındaki tecrübelerle ilgili bir anlayış elde edilecek ve öğrenciler, kıyafet giymiş bir insan formunu artistik olarak nasıl sunacağını öğreneceklerdir. Hem geçmişin hemde günümüzün moda çizimlerini incelemek, öğrencileri güven kazanma ve kendi işleriyle beraber bu işlerde kullandıkları yeteneklerinin sınırlarını zorlama konusunda cesaretlendirecektir. Öncü çağdaş moda çizimcileriyle yapılan etraflı müzakereler, öğrencileri mezuniyetlerinin ötesinde, moda çizimcisi veya tasarımcısı olarak bir kariyer sahibi olma konusunda bilgi sahibi yapacaktır. Modada Illustrator'ın içeriği kolayca ulaşılabilecek bir formatta sunulmuştur. Bunu aklında tutarak öğrenci, dünyaya taze bir ilgiyle bakacaktır. Moda için ilham, gezide, müzikte, televizyonda, filmlerde, müze ve sergi ziyaretlerinde ve hatta ürün paketleme işinde bile bulunabilir. Fikirlerden esinlemek ve temaları kağıt üzerine dökmek için olan türlü süreçler de ayrıca açıklanır ki, gelişmekte olan moda çizimcisi ürkütücü boş sayfayla verdiği savaşı kazanabilsin.

Sanatçılar, konuya yabancı olanların gözüne çöp gibi gözüken şeyleri sürekli ve arzulu bir şekilde biriktirirler. İlginizi çeken herşeyi biriktirmenin, gelecekteki tasarımlarınız ve sanat işleriniz için fikir oluşturma konusundaki önemini vurgular.

Tekstil Tasarımı

giysi tasarimi

Bu dersin odak noktası, perspektif tasarım, üretim, teknolojik gelişmeler ve ürün uygulamalarına ait olan tekstil kaynaklarını göz önünde bulundurmaktır. Bu alanlar arasındaki bağlantılar, tarihsel ve mevcut gelişmelerin yanında gelecekte yönelinmesi öngörülen rotalar da bu ders boyunca açıklanmıştır.

Tekstil tasarımı, rekabetçi, küresel bir endüstride işleyen karışık bir alandır. Tekstil tasarımcıları tasarım sürecinde yer alır, markaların ve moda tasarımcıları ile birlikte iş akışında yer alırlar. Tekstil tasarımının çok yönlülüğünü teknik ve estetik düşünceleri, şu anda endüstrinin farklı sektörlerinde uygulanan bazı geleneksel zanaat ve gelişmiş dijital yaklaşımlarla birlikte belgeleyerek açıklamaya çalışmaktadır.

kumas tasarimi

 • Giysi üretimi
 • Temel tekstil teknolojisi
 • Model hazırlama ve model geliştirme
 • Giysi tasarımı
 • Moda resmi ve illüstrasyon
 • Bilgisayar destekli model hazırlama
 • Mesleki teknik çizim
 • Sergi ve sunum teknikleri
 • Kumaş bilgisi
 • Kişiye özel giysi tasarımı
 • Giysi süsleme teknikleri
 • Giyim aksesuarları

Tekstil Tasarımcısı

Tekstil Tasarımcısı

Tekstil tasarımı özünde dokuma, örülmüş, baskı kumaşlar veya dantelli kumaşlar için tasarımlar yaratma sürecidir. Tekstil tasarımcıları, bazen giyim ve iç tasarımdaki dekor parçalarında tekrar tekrar kullanılan bu tasarımların üretiminde görev alırlar.

Bu alan, üretim sürecini yönetirken aynı zamanda asıl desenide kapsar. Diğer bir deyişle, tekstil tasarımı ham maddeden bitmiş ürüne giden bir süreçtir. Elyaf, iplik ve bitirme işlemi tasarım sürecinde göz önünde bulundurulması gereken anahtar parçalardır.

Tektsil tasarımcılarının müşterilerin ihtiyaçlarını, fikirlerini ve isteklerini konuşması, anlaması ve doğru bir şekilde yorumlaması gerekmektedir. Ayrıca tekstilin nasıl kullanılacağını ve hangi özelliklere ihtiyaç duyulduğunu göz önünde bulundurmalılar. Bu özellikler kullanılan materyalin ağırlığına, gücüne, performansına ve yanabilirliğine bağlıdır.

Tekstil tasarımcıları birkez kumaşın türüne karar verdikten sonra tasarım fikirleri, çizimler ve müşterilere sunum için örnekler üretirler. Bu örnekler genelde bilgisayar destekli (CAD) tasarımlardır.

Bir tekstil tasarımcısı, güncel trendleri ve üretim tekniklerini takip ederken aynı zamanda belli bir bütçeyle ve teslim tarihine bağımlı olarak çalışır. Zamanlarının bir kısmını ticaret sergilerine ve yeni kumaşları araştırarak geçirebilirler.

Tekstil tasarımcıları genellikle yoğun iş yükünde çalışırlar. Çoğu zaman teslim tarihleri içerisinde ürünü bitirebilmek için ekstra saatlerde de çalışmaları gerekir. Freelance ve yarı zamanlı çalışma da mevcut olabilir.

Tekstil tasarımcıları genelde bir ofiste veya stüdyoda çalışırlar  ve ayrıca çoğu zaman fabrikada üretim sürecini gözlemleyerekte zaman geçirirler. Yaygın olarak yurtdışına ziyaretler gerçekleştirerek müşterilerle tanışırlar ve tekstil fuarlarına katılırlar.

 

Detaylı Bilgi Formu

Güvenlik Kodu Değiştir

İllustrator Özel Dersleri İstanbul için kendi işyeri veya evinizde özel ders imkanı
Daha fazla bilgi  

İllustrator Kurs Konuları

 • Moda Tasarımı Teknik Çizim Dersleri
  Moda Tasarımı Teknik Çizim Dersleri
 • Desen Tasarımı
  Desen Tasarımı
 • Tekstil için Illustrator Dersleri
  Tekstil için Illustrator Dersleri
 • Adobe Illustrator Nedir?
  Adobe Illustrator Nedir?
 • Kurumsal Kimlik Tasarımı
  Kurumsal Kimlik Tasarımı
 • İkon Tasarımı ve Icon Oluşturma
  İkon Tasarımı ve Icon Oluşturma