Photoshop ve Illustrator Arasındaki Farklar Nedir?

 Home / Photoshop ve Illustrator Arasındaki Farklar Nedir?
Photoshop ve Illustrator Arasındaki Farklar Nedir?

Photoshop ve Illustrator Adobe'un oldukça popüler olan iki grafik programıdır. Eğer yeni bir proje üzerinde çalışıyorsanız, görünüşte her iki programda oldukça benzer gözüktüğü için iki programdan hangisinin sizin için en iyisi olduğuna karar verirken zorluk çekebilirsiniz. Size başlamak için yardım edecek olan Photoshop ve Illustrator arasındaki bazı temel farkları derledik.

vector-vs-bitmap

Photoshop

Adobe Photoshop zaten oluşturulmuş resimleri veya grafikleri modifiye etmek için harika bir programdır ve Adobe'un en popüler programıdır. Matris veya bitmap grafikleri Photoshop'ta oluşturulur. Bu grafikler piksel olarak bilinen ayrı ayrı renklendirilmiş karelerden oluştuğu için bazen pürüzlü gözükebilir.

Photoshop'un içindeki herşey bir piksel topluluğudur, bu yüzden eğer birşeyin ölçeğini azaltıp çoğaltıyorsanız, bu grafik kalitesini oldukça çabuk bir şekilde kaybedebilir. Photoshop, Web grafikleri, fotoğraf düzenleme ve tasarımlar sabit bir boyutta durduğu için bu tarz şeyleri düzenlemek amacıyla kullanmak için oldukça popülerdir. Fotoğrafları Photoshop'ta düzenlemek harikadır çünkü Photoshop içinde birçok eşsiz filtre, özel efekt ve araç bulundurur.

Grafiğinizi piksel piksel düzenleyebildiğiniz için Photoshop'un bir başka harika faydasıda projeleriniz üzerinde komple bir kontrole sahip olmanızdır.

photoshop-vs-illustrator

Illustrator

Adobe Illustrator gelişmiş bir vektör dayalı programdır. Yani Photshop'un piksele dayalı formatının aksine vektör grafikleri oluşturmak için matematiksel yapıları kullanır. Illustrator'da bir hat piksellerin aksine, bir bilgisayar algoritması tarafından birbirine bağlanan iki noktadan oluşur. Bu yüzden Illustrator, logolar veya farklı boyutlarda basılacak veya gösterilecek herhangi bir şey için kullanılır. Bir vektör grafiği yeniden ölçeklendirilse dahi asla kalitesini kaybetmez.

Çözünürlüğe bağımlı olmadığı için Illustrator ayrıca size daha iyi bir baskı kalitesi verecektir.

Illustrator'ın bir eksikliği ise şudur ki; daha önceden yaratılmış olan resimleri az sayıdaki filtreleri ve resim düzenleme araçları seebiyle kolay bir şekilde düzenleme şansı vermemesidir.

Sonuç

Sonuçta göreceksiniz ki bazı insanlar kullanmak için bir programı bir diğerine tercih ederler ancak bazen Photoshop ve Illustrator'ı beraber kullanmak en iyisidir. Örneğin düzenlemeniz gereken bir resime bir yazı eklemeniz gerekebilir. Blogunuz veya portföyünüz için bir resime bir filigran eklemeniz gerekebilir. Photoshop kullanarak resminize ekleyeceğiniz bir yazı bükülebileceği için bu işlem için Photoshop'u kullanmamanız daha iyidir. Yani düzenlenmiş fotoğrafı Illustrator'a yollamak ve daha sonra yazıyı burada eklemek size en iyi sonucu verecektir.

Birisinin diğerinden kesinlikle daha iyi olduğunu söyleyemeyiz, sadece farklılar. Photoshop ve Illustrator arasındaki farkları anlamak, önünüzdeki proje için hangi yazılımın daha iyi olduğuna karar verme konusunda size yardımcı olacaktır.

Detaylı Bilgi Formu

Güvenlik Kodu Değiştir

İllustrator Özel Dersleri İstanbul için kendi işyeri veya evinizde özel ders imkanı
Daha fazla bilgi  

İllustrator Kurs Konuları

 • Moda Tasarımı Teknik Çizim Dersleri
  Moda Tasarımı Teknik Çizim Dersleri
 • Desen Tasarımı
  Desen Tasarımı
 • Tekstil için Illustrator Dersleri
  Tekstil için Illustrator Dersleri
 • Adobe Illustrator Nedir?
  Adobe Illustrator Nedir?
 • Kurumsal Kimlik Tasarımı
  Kurumsal Kimlik Tasarımı
 • İkon Tasarımı ve Icon Oluşturma
  İkon Tasarımı ve Icon Oluşturma