Moda Tasarımı Teknik Çizim Dersleri

 Home / Moda Tasarımı Teknik Çizim Dersleri
Moda Tasarımı Teknik Çizim Dersleri

Adobe Illustrator kullanarak moda endüstrisi için detaylı teknik modeller çıkarmayı öğrenebilirsiniz. Bu derste size Pen aracını basitleştirilmiş bir şekilde nasıl tam olarak kullanabileceğinizi göstereceğiz. Böylece enerjinizi tasarıma harcayabilirsiniz. Sizinle gömlekler, pantolonlar, etekler ve spor ceketler çizmenin üzerinden geçeceğiz ve Pathfinder, özel fırçalar, semboller ve çabuk ve kolay öğrenmek için katmanları kullanarak Illustrator'ın gücünü nasıl maksimum derecede kullanacağınızı göstereceğiz. Size ayrıca yüz hatları ve saçlarıyla tamamlanmış modelleri nasıl çizeceğinizi ve resmedeceğinizi göstereceğiz.

Teknik Çizim Nasıl yapılır

teknik cizim nasil yapilir

Dersin İçindeki Konular:

 • Teknik model nedir?
 • Şekilleri ölçeklendirme, döndürme ve kopyalama
 • Pen aracını basitleştirmek ve sizin en iyi derecede kullanmanızı sağlayarak programı kısa bir sürede öğrenmenize yardımcı olma
 • Uzun kollu gömlekler, yakalar, cepler ve diğer detayları çizme
 • Etekler, pantolonlar ve kot pantolonlar çizme
 • Dikiş ekleme ve detay ekleme için özel fırçalar kullanma
 • Düğmeler, fermuarlar ve büzgü ipleri için semboller oluşturup kullanma
 • Yüzleri ve saçlarıyla beraber detaylı canlı manken modelleri çizmek
 • Profesyonel kalitede sunumlar oluşturmak

kiyafet-modeli-cikartma

Adobe Illustrator'da bir kıyafet modeli çıkartmak, bir moda tasarımcısının sahip olması gereken en önemli yetenektir. Bir kıyafet modeli, bir kıyafetin sanki yere serilmiş gibi olduğu dijital bir taslaktır. Bu model, tasarım fikrinizle teknik olarak iletişime geçmek için kullanılır - bu bağlantı bir kumaş tasarımcısı, teknik tasarımcı, satıcı veya imalatçı olabilir. Ayrıca kıyafet modellerinin illustratorda çizilebilmesi her tasarımcının portföyünde mutlaka bulunması gereken özelliklerden birisidir.

Ne Öğreneceksiniz?

 • Illustrator Araçları. Bir kıyafet modelini oluşturmak için gerekli pen tool ve temel araçları kullanma
 • Basit şekiller. Bir kıyafet modelini ortaya çıkartan hatları ve kıvrımları oluşturmanız gereken yöntemler
 • Üst kıyafetler için modeller. Üst giyim eşyaları için kıyafet modeli oluşturmayı daha detaylı bir şekilde anlama.
 • Alt kıyafetler için modeller. Alt giyim eşyaları için kıyafet modeli oluşturmayı daha detaylı bir şekilde anlama.

On yıldan fazla bir süre boyunca yazılım teknolojilerini ülkemizde moda tasarımcılarına ve moda tasarımı öğrencilerine gösterip onları eğitirken, zamanımızın bir kısmınız tasarımcılarla çalışarak geçirdik. Şu durum yıllar boyunca tasarım odasında oldukça yaygın bir haldeydi - birçok tasarımcı Illustrator'ı iyi kullanıyordu, ancak çoğu bu programı ya hiç kullanamıyor ya da çok iyi kullanamıyordu. Bu tasarımcılar ayrıca hiçbir çizim standardına bağlı kalmıyordu, böylece birbirlerinin çizimlerini kolayca düzenleyememe, hızlı bir şekilde renk çeşidi oluşturamama veya düzgün bir şekilde yeniden kullanılabilen bileşenleri oluşturamama gibi problemler yaşıyor ve yaptıkları iş verimsiz oluyordu.

İllustrator Moda Eğitimi

İllustrator Moda Eğitimi

Illustrator  Moda eğitimi bu endüstri düşünülerek özellikle moda için oluşturulmuştur. Bu eğitimi, şirket tasarım çalışanları, serbest tasarımcılar, moda tasarım öğrencileri ve Adobe Illustrator kullanarak çizim yapmayı öğrenmek isteyen ya da moda tasarımlarını geliştirmek isteyen herkes alabilir.

Adobe Illustrator kullanım kılavuzlarının ve online eğitim derslerinin çoğu endüstrinin genelini kapsar ve modüllerin geneli moda çizimiyle alakalı değildir. Profesyonel moda tasarımları çizmek için hangi özellikleri öğreneceğiniz ve nasıl bu tasarımları nasıl geliştireceğinizi bilmek zor olabilir. Moda tasarım için Illustrator, size sadece tarz modellerini, çizimlerini ve kıyafet bileşenlerini oluşturmaya yarayacak özellikleri ve teknikleri öğretir.

Moda için Illustrator dersi 3 seviyeye ayrılır; başlangıç, orta seviye ve gelişmiş. Birinci seviye yeni başlayanlar için olan derste hiçbir Illustrator bilgisine sahip olmayan kullanıcılar hedef alınır. Size Illustrator terminolojisini ve arayüzünü göstererek işe başlarız. Ayrıca bu bölümde, moda ürün geliştirme sürecinin endüstride nasıl kullanıldığı ve Adobe Illustrator'ın bunun nasıl bir parçası olduğu hakkında bilgi sahibi olacaksınız. Bunun ardından, basit kişisel eğitimlere geçeceğiz ve moda çizimi yaparken kullanmanız gereken fonksiyonel araçları ve bu araçları nasıl kullanmanız gerektiğini size göstereceğiz. Dersin son kısmı ise, öğrendiğiniz herşeyi pratiğe dökerek bir dizi kıyafet çizim atölye çalışması yapmayı içerir.

Vektör GrafikNedir?

Vektör resimleri yaratmak size kaliteden ödün vermeden ölçeklendirilebilen net ve güzel sanat işleri oluşturabilme şansı verir. Hiç Adobe Photoshop'ta bir resim oluşturduktan sonra aslında onu üç kat daha büyük oluşturmanız gerektiğini farkettiğiniz oldumu? Resim Ayarları'na girersiniz, oradan boyutu genişlet ve? Resim piksel piksel oldu ve çok kötü görünüyor değil mi? Eğer en baştan resim çok küçükse herşeye yeniden başlamanız gerekecektir. Ancak aynı durum Adobe Illustrator için geçerli değil. Alışkın olduğunuz gif, jpeg, tiff formatındaki resimlerin aksine - matris resimler olarak bilinirler - vektör resimler bir grup piksel tarafından oluşturulmazlar. Onun yerine vektör resimler, pathler(yollar) tarafından oluşturulur. - şekiller, açılar ve aralarındaki hatlar tarafından oluşturulan ve başlangıç ile bitiş noktası bulunan bir kombinasyon. - Bu yollar sonsuz sayıda yeniden ölçeklendirme imkanı taıyan matematiksel formüllerle birbirlerine bağlıdırlar.

Bu özelliğin Adobe Illustrator'ı küçük ikonlar veya büyük bilboardlar için her boyutta resimler, logolar ve yazılar oluşturabilir bir konuma getirmesi sebebiyle, Adobe Illustrator vektör çalışmalar için sektör standartı haline gelmiştir.

Illustrator'la Gerçekten Ne Yapabilirsiniz?

illustrator-ayakkabi-cizimi

Birçok insanın gözü Adobe Illustrator'dan korkmuştur çünkü insanların çoğu hiçbir sanatçı yeteneğine sahip olmadıklarını düşünür. Eğer kağıda resim çizemiyorsanız bilgisayarda resim çizebileceğinizi size kim söyledi? Bu insanı kendinden şüpheye düşüren bakış açısı kesinlikle yanlış olmakla beraber, Adobe Illustrator'ı kullanmak için herhangi bir çizim veya resim bilgisine sahip olmanız aslında gerekmez. Bu programı kullanarak serbest resimler çizebilirsiniz, ama ayrıca bir fotoğrafı programa yükleyip onu bi rehber olarak kullanarak belirli bir nesnenin üzerini çizebilir ve yeniden renklendirebilirsiniz - bir sanat çizimini sanki kendi kaleminizle çizmişsiniz gibi gösterebilirsiniz.

Bir grafik tasarımcısı olarak Illustrator'ı  pürüzsüz, estetiksel olarak göze hoş gelen şirket logoları yapmak için kullanabilirsiniz.

Illustrator sadece sanatçılara ve grafik tasarımcılara ait bir program değildir. Web sitesi yapmak isteyenler Illustrator kullanarak web sitesinin bir modelini çıkartabilir ve hatta bu program ile daha sonra farklı platformlarda kullanabilecekleri vektör grafikler yaratabilirler.

Bu yazılım bir Adobe ürünü olduğu için Illustrator, Creative Suite içerisinde diğer tüm Adobe programlarıyla sorunsuz bir şekilde uyum sağlar. İlk grafiğinizi oluşturduktan sonra, bunu Photoshop'a sürükleyip daha çok modifiye edebilir ve görüntü filtreleri ekleyebilir veya InDesign'a sürükleyip hatasız basılı veya dijital fasiküller veya dergiler yapabilirsiniz. Çiziminizi bir oyuna veya animasyona dönüştürmek mi istiyorsunuz?  Çiziminizi Flash'a yerleştirin ve nasıl canlandığını seyredin! Hatta ve hatta logonuzu ve çiziminizi videolara ekleyebilir veya After Effects ile onları canlandırabilir, video kliplerde kullanabilirsiniz.

Tekstil ve Moda Tasarım için İllustrator Kursu

tekstil-ve-moda-tasarim-icin-illustrator-kursu

Eğer çiziminizin artık bir vektör olmasını istemiyorsanız, onu kolaylıkla bitmap'e veya bir jpeg resmine çevirebilirsiniz. Ne yazıkki Bitmap pixel resim olarak  yaratılan çizimler daha sonra vektör resimlere çevrilemezler. Eğer daha sonra çiziminizi yeniden ölçeklendirip ölçeklendirmeyeceğinizden emin değilseniz başlangıçta çiziminizi bir vektör resim olarak oluşturmanız akıllıca bir seçim olacaktır - özellikle eğer resim şirkette veya ofiste sıklıkla kullanılacaksa. Diğer bir avantajı ise vektör dosyalarının Bitmap pixel olanlara göre daha küçük dosya boyutunda olmasıdır.

Vektör grafikler farklı çizgiler, kıvrımlar, şekiller ve noktalardan oluşturulduğu için sanal olarak sınırsız modifiye imkanına sahip olursunuz. Diyelimki Adobe Photoshop'ta bir kalp çizdiniz ve kalbin altı biraz fazla dar. Ya elinizdeki şekille yetineceksiniz ya da herşeye baştan başlayacaksınız. Şimdi diyelimki aynı kalbi Adobe Illustrator'da çizdiniz. Kalbiniz birçok farklı noktadan oluştuğu için kalbin alt kısmını modifiye edebilir ve bu kısmı daha dolgun bir hale getirebilirsiniz. Kaliteyi mahvetme korkusu olmadan kalbinizi daha küçük veya geniş bir hale getirebilirsiniz. Bu durum size yaratıcılık sürecinde kolaylıkla değişiklikler yapma şansı verir ve sizi önceden oluşturmuş olduğunuz resimlerle çalışmak zorunda bırakmaz.

teknik-cizim

Vektör resminiz için bir arka plan oluşturmadığınız sürece resminiz daima saydam olacaktır. Bu birçok durum için bu oldukça faydalıdır, örneğin basit olarak bir şeyin üzerine bir logo koymak isterseniz veya küçük bir çizimi geniş bir resmin üzerine koymak isterseniz bu özellikten faydalanırsınız. Eğer sadece bitmap pixel resimlerle çalışıyorsanız, bu işlemi yapmak için öncelikle resminizi arka planından ayırmanız gerekmektedir. Her ne kadar Adobe Photoshop gibi programlar nesnenizi seçme konusunda oldukça kolay kullanışlı olsada, daha karmaşık tasarımlar yapmaya başladığınızda vektör resimleri kullandığınız için minnettar olacaksınız.

moda tasarımı

Creative Suite'de olan diğer tüm programlar gibi Adobe Illustrator'da bu ailenin bir üyesidir. Programı tüm kapasitesiyle kullanacak olan profesyoneller için oluşturulmuştur. Eğer bu programın sizin için uygun olup olmadığını bilmiyorsanız, Adobe 30 günlük ücretsiz deneme sürümünü sunmaktadır. Bu sürümü kullanıp, öğrenmeye devam etmek isteyip istemediğinize karar verebilirsiniz. Eğer öğrenmeye devam etmek isterseniz, bir işyeri veya öğrenci indiriminden faydalanabilirsiniz.

Detaylı Bilgi Formu

Güvenlik Kodu Değiştir

İllustrator Özel Dersleri İstanbul için kendi işyeri veya evinizde özel ders imkanı
Daha fazla bilgi  

İllustrator Kurs Konuları

 • Moda Tasarımı Teknik Çizim Dersleri
  Moda Tasarımı Teknik Çizim Dersleri
 • Desen Tasarımı
  Desen Tasarımı
 • Tekstil için Illustrator Dersleri
  Tekstil için Illustrator Dersleri
 • Adobe Illustrator Nedir?
  Adobe Illustrator Nedir?
 • Kurumsal Kimlik Tasarımı
  Kurumsal Kimlik Tasarımı
 • İkon Tasarımı ve Icon Oluşturma
  İkon Tasarımı ve Icon Oluşturma