Logo Tasarımı Nasıl yapılır?

 Home / Logo Tasarımı Nasıl yapılır?
Logo Tasarımı Nasıl yapılır?

Bu konuyla ilgili çalışırken, logo tasarımı ile ilgili bilmeniz gerekenleri tek bir derste, veya birçok derste hatta bir kitapta nasıl anlatabileceğimi düşünüyordum. Konu oldukça geniş, kulağa kolaymış gibi geliyor.  Ancak çok ünlü logoların beş dakikadan bile daha az bir sürede nasıl yeniden çizilebileciğini de size göstereceğim. Ama şundan eminim ki içinizdeki matematikçilerden birisi bir logo için olabilecek muhtemel renk, hat, şekil ve mesaj kombinasyonlarını hesaplamaya kalkışsa sonsuza yakın bir numara elde edecektir.

Yani bunu yapmayacağız. Bu kurs logo tasarımında size herşeyi sıfırdan anlatan bir kurs değil. Bu kurs, logo tasarımını deneyenler, bu işe bulaşanlar ve bu konuyla ilgili biraz tecrübeli olanlar için. Ve bildiğiniz gibi tecrübe çoğunlukla birşeyleri yapmayı deneyip başarısız olmanın sonucu elde edilir. Birkaç genel yanlış kanıyı düzeltmek ve size birkaç fikir, belkide bugüne kadar hiç düşünmediğiniz şeyler hakkında birkaç şey anlatmak istiyorum.

Logo Nedir?

Logo Nedir?

Basit olarak bir logo adınızı yazmanın özgün bir yoludur. Bu özgün nesneye logo tipide denebilir. Sade bir şeyden süslü birşeye; herşey bir logo olabilir. Önemli olan logoda sizi tanımlayan şeydir, tıpkı imzanız gibi. Bazı logolar bir işarette içerir.

Bir işarete ayrıca sembol veya ikon da denebilir. Bir işaret, Karmissie'de olduğu gibi isminden ayrı birşey olabilir. Hatta isimle etkileşime bile geçebilir tıpkı Citi'de olduğu gibi veya Dole markasındaki gibi bir ismin parçası olabilir. Hatta ve hatta bir ismi çevreleyebilir, örneğin Levi's. Bazı logolar sadece işaretlerdir ancak bunlar oldukça nadirdir. Modern dünyada olan neredeyse herşey bir logo tarafından işaretlenmiş gibi gözükmektedir.

logo nasıl yapılır

Etrafınıza bir bakın, şu anda otururken, bir bakın etrafınıza. Aslında işte size bir görev; telefonunuzun kamerasıyla masanızın etrafında görebildiğiniz herşeyin resmini çekin. Eğer sizin odanızda benimki gibiyse etrafınızda düzinelerce nesne vardır. Sıradan bir süpermarkette bile binlerce logo ve etiket vardır. Her logonun kuruluşu, varolma sebebi, sizi eşsiz olarak tanımlamaktır.

Logo bir kimliktir. Daha çok müşteriyi çekmek logoların işi değildir. Daha çok ürün satmak ta logoların işi değildir. Bu tarz şeyler pazarlamaya aittir. Şirketi geliştirmek logoların işi değildir, bunu CEO yapar. Ayrıca tasarım ödülleri almakta logoların işi değildir. Logo bir kimliktir, ve daha iyi tasarlanmış bir logo daha başarılı olacaktır.

logo ornekleri

En iyi logo, kendisine bakan kişiyi kendi hikayesine bağlayacaktır. İyi bir logoya baktığınızda sadece havalı bir şekilden daha fazlasını, o logonun canlı ve bir anlamı olduğunu anlayacaksınız. Bir logo birisinin dikkatini çekebilir, insanları cezbedebilir veya kişisel bir bağlantı kurabilir. İyi bir logo tek bir fikre odaklanır.

Detaylı Bilgi Formu

Güvenlik Kodu Değiştir

İllustrator Özel Dersleri İstanbul için kendi işyeri veya evinizde özel ders imkanı
Daha fazla bilgi  

İllustrator Kurs Konuları

 • Moda Tasarımı Teknik Çizim Dersleri
  Moda Tasarımı Teknik Çizim Dersleri
 • Desen Tasarımı
  Desen Tasarımı
 • Tekstil için Illustrator Dersleri
  Tekstil için Illustrator Dersleri
 • Adobe Illustrator Nedir?
  Adobe Illustrator Nedir?
 • Kurumsal Kimlik Tasarımı
  Kurumsal Kimlik Tasarımı
 • İkon Tasarımı ve Icon Oluşturma
  İkon Tasarımı ve Icon Oluşturma