Kurumsal Kimlik Tasarımı

 Home / Kurumsal Kimlik Tasarımı
Kurumsal Kimlik Tasarımı

Grafik tasarım dünyasında günlük olarak kullandığımız birçok terim vardır ve bu terimlerden üçü logo, kurumsal kimlik ve markalaştırmadır. Çoğu insan bütün bunların aynı şey olduğunu düşünür ancak aslında bütün bu terimler üç ayrı şeyi temsil etmektedir. Peki eğer bu üç terim ayrı şeyse logo, kurumsal kimlik ve bir şirketin markalaştırılması arasındaki fark nedir? Bunu biraz daha derinlemesine inceleyelim.  İlk olarak logo hakkında konuşalım. Logo, kurumsal kimlik markalaştırma sisteminin merkezi kısmıdır.

Logo, bir şirketin temsil edilmesinde, bir marka, sembol veya anında fark edilen herhangi birşey olabilir. Apple’ın logosunu, Nike’nin logosunu, Coca-Cola’nın yazısını düşünün. Bütün bunlar anında tanınan şeylerdir ve tam olarak hangi firmaya ait olduklarını hemen anlarsınız. Kimlik sistemi logo üzerine inşa edilen birşeydir ve logoyuda kapsar. Kimik sistemi, bir şirketin sahip olduğu birçok şeyden birisi olabilir. Mesela insanlara dağıttığınız şirket kartları buna güzel bir örnektir.

illustrator ile kurumsal kimlik

Kimlik sistemi, bir web sayfasının başlığı olabilir. Bir kontratı gönderdiğiniz zarf olabilir. Logoyu, stili, renk seçimlerini içeren herşey kimlik sisteminin birer parçasıdır. Marka deneyimi biraz daha soyut bir kavramdır, çünkü marka deneyimi kimlik sistemini ve logoyu içerir ancak buna ek olarak güven duygusunun var olup olmadığını, markanın ortaya çıkardığı hisleri veya bu yiyecek, içecek ya da kıyafet markasının insanlar tarafından sevilip sevilmediğini de işin içine katar.

kurumsal kimlik nedir

Logoyu birşeyin üzerine koyana kadar aslında kimlik sisteminin bir parçasına dönüşmez. Yani, logoyu bu iş kartlarının üzerine koyduğumuz zaman, bu kartlar belirli bir şirketin kimlik sistemine ait bir parça haline gelirler. Söylediğim gibi marka deneyimi, biraz daha soyut birşeydir ve bu yüzden bana bu konuda biraz daha açıklama getireceğine inandığım markalaştırma uzmanlarına danışıyorum. Seth Godin’in kim olduğunu bilmiyorsanız eğer, kısaca kendisinin dünya üzerindeki en ileri gelen pazarlama uzmanlarından birisi olduğunu söyleyebilirim. İşte onun sözlerinden markanın tanımı:

Seth diyorki, "Bir marka, bir dizi beklentidir, müşterilerle birlikte sahip olunan anılar, hikayeler, ilişkiler, bir müşterinin bir markayı veya hizmeti bir başkasına tercih etmesini sağlar. Eğer bir kurum, alıcı, seçmen veya donör para verip markanın ürünlerini satın almaz ise, bu müşteriyi memnun edecek başka hiçbir markanın olmadığını ona hissettirin." Yani basitleştirmek gerekirse, Seth diyorki; marka deneyimi, kimlik sistemi ve logonun iki görsel elementini kapsar ancak insanların bu markalarla olan psikolojik bağlantıyı da hesaba katar.

kurumsal kimlik ornekleri

Yani, biz bu elementlere marka kimliği değerleri desekde aslında tüm marka deneyiminin sadece iki kısmı vardır ve tasarımcılar bir markanın etrafında dönen bir hikayenin oluşturulmasına kullandıkları renk, şekil, tipografi ve boşlukla yardımcı olurken, en nihayetinde genel marka deneyiminden sorumlu olan müşterilerdir ve onlardan başka hiçkimse bu işi üstlenemez.

Detaylı Bilgi Formu

Güvenlik Kodu Değiştir

İllustrator Özel Dersleri İstanbul için kendi işyeri veya evinizde özel ders imkanı
Daha fazla bilgi  

İllustrator Kurs Konuları

 • Moda Tasarımı Teknik Çizim Dersleri
  Moda Tasarımı Teknik Çizim Dersleri
 • Desen Tasarımı
  Desen Tasarımı
 • Tekstil için Illustrator Dersleri
  Tekstil için Illustrator Dersleri
 • Adobe Illustrator Nedir?
  Adobe Illustrator Nedir?
 • Kurumsal Kimlik Tasarımı
  Kurumsal Kimlik Tasarımı
 • İkon Tasarımı ve Icon Oluşturma
  İkon Tasarımı ve Icon Oluşturma