İzometrik İllüstrasyon ve Çizimler

 Home / İzometrik İllüstrasyon ve Çizimler
İzometrik İllüstrasyon ve Çizimler

İzometrik çizimler; teknik çizimler, şehir manzaraları ve retro çizimlerden etkilenen tasarımlar için eşsiz bir görüntüleme sunar. Perspektif olarak eksik olan şey ise, yüzyıllardır eksik olan berraklığı telafi etmek ve karışık bilgileri bir grafik haline getirmek için kullanılmalarıdır. Bu kursta size Adobe Illustrator kullanarak yapıların, araçların ve hatta insanların detaylı izometrik görünümlerinin nasıl yaratıldığını göstereceğiz. Kursta basit izometrik şekiller, işlem sürecindeki makineleştirme parçaları, eylemler ve Akıllı kılavuz çizgiler kullanarak çizimler yapmayı ve bu çizgileri ve renkleri final tasarıma dönüştürmeyi inceleyeceğiz. Kurs, bir sanatçının ön plana çıkartılması ve sizi izometrik bir şekilde düşünmeye iten bir proje ile tamamlanır.

izometric cizim

İzometric illüstrasyon, iki boyutlu bir nesnenin üç boyutlu görsel bir yansımasını yaratmak için izometrik yansıma ismi verilen bir tekniği kullanır. Izometrik kelimesi Yunanca'dan gelir ve anlamı eşit ölçüler demektir. Bir izometrik nesneyi yapan parçalar, tahmin edilen ölçülerle aynı değerlere sahip olur. Bu parçalar temelde perspektifin bir ilüzyonunu yaratır ancak nesnelerin giderek küçüldüğü veya genişlediği bir ufuk noktası olan  asıl perspektifin aksine bir izometrik nesne kompozisyonda nereye yerleştirildiğinin bir önemi olmadan aynı kalır.

Bir izometrik ilüzyon yaratırken tüm şekillerin en basiti bir küp şekli olacaktır ve bu yöntem zihninizde izometrikleri düşünüp onları çerçevelere koyarak, herhangi bir şekil tipi yaratırken düşüneceğiniz yöntemle aynıdır. Çünkü bu şekilde üst, sol ve sağ kenarların hepsi mevcuttur. Bu görünümde şekillerinizin arka kısmını asla göremeyeceksiniz, bu olmayacak tabi eğer elinizdeki nesnede şekillerin içinden geçerek arkalarını gösteren bir alan yoksa.

izometric illustrasyon

Eşyalara verdiğiniz boyutlar ve bu eşyaları yerleştirdiğiniz yerlere bağlı olarak ilüzyona bir perspektif verebilirsiniz. Örneğin bu koni, bu gruptan daha uzakta gözüküyor. Bu top bu küpün üstündeymiş gibi gözüküyor. Eğer bu nesneleri küçültürseniz yine de konumları aynı gözükecektir çünkü bir izometrik moddadırlar.

İşte genel kompozisyonda izometrik çizilmiş elementlerden bu şekilde faydalanırsınız. Bu işe yarar çünkü bütün nesneler tamamıyla aynı şekilde planlandılar ve eğer ön plandakileri alıp yeni bir eve yerleştirsek bile aynı ilüzyonu elde edebiliriz çünkü perspektif hep aynı, yani eğer perspektif aynı kalırsa aynı ilüzyonu elde edebiliriz. Ancak aslında çizim aynı şekilde oluşturulur ve nesneleri hareket ettirebilir ve değiştirebilirsiniz, yine de işe yarar. İzometrik nesnelerle çalışmanın güzelliğide işte bu.

Detaylı Bilgi Formu

Güvenlik Kodu Değiştir

İllustrator Özel Dersleri İstanbul için kendi işyeri veya evinizde özel ders imkanı
Daha fazla bilgi  

İllustrator Kurs Konuları

 • Moda Tasarımı Teknik Çizim Dersleri
  Moda Tasarımı Teknik Çizim Dersleri
 • Desen Tasarımı
  Desen Tasarımı
 • Tekstil için Illustrator Dersleri
  Tekstil için Illustrator Dersleri
 • Adobe Illustrator Nedir?
  Adobe Illustrator Nedir?
 • Kurumsal Kimlik Tasarımı
  Kurumsal Kimlik Tasarımı
 • İkon Tasarımı ve Icon Oluşturma
  İkon Tasarımı ve Icon Oluşturma