İllustrator'a Geçiş Eğitimi

 Home / İllustrator'a Geçiş Eğitimi
İllustrator'a Geçiş Eğitimi

Photoshop'tan Illustrator'a geçiş yaptığınızda iş akışı içindeki kavramsal değişiklikleri fark etmeniz önemlidir. Her iki uygulamanın birçok özelliği paylaşmasına rağmen, bu paylaşılan özelliklerin her iki program tarafındanda farklı kullanılması sıkça görülen bir durumdur.

Katmanlar bu duruma harika birer örnektir. Photoshop'ta herşey kendi ayrı katmanında yer alır. Aslında her ayrı nesne bulunduğu katman tarafından tanımlanır. Eğer iki ögeyi aynı katmanın üzerine koyarsanız tek bir öge haline gelirler ve eğer örtüşürlerse onları artık ayıramazsınız. Ayrıca bir nesneye bir efekt uygulamak bütün katmanı etkiler.

illustratorda-katmanlar

Illustrator'da katmanlar, sayfa üzerinde her ayrı parçaya ulaşmak için tek yol değildirler çünkü Illustrator'da katmanlar organizasyona uygun çalışırlar. Eğer isterseniz, Illustrator'da binlerce ayrı ögenin tek bir katmanı paylaştığı inanılmaz derecede karışık bir çizimi oluşturabilirsiniz. Dahası, o katmandaki ögeler kendilerine ait alt hiyerarşiye sahiptir ve birbirlerinden farklı olarak düzenlenebilir ve yerleştirilebilir.

Yani örneğin, her ayrı parça için ayrı bir katman yerine, bütün farklı yazı parçalarını bir katmanda, vektör grafiklerini bir katmanda ve üçüncü olarak programa yerleştirilmiş bir Photoshop çizimini ayrı bir katmanda toplamak oldukça özgün olurdu.

Adobe Illustrator'da Katmanlar Nasıl Çalışır?

illustrator-ornek-tasarim

Illustrator layerlarında Photoshop'ta göremeyeciğiniz kadar tonlarca fonksiyon vardır. Yeni başlayanlar için, her katmanda, katmanın içersindeki her ögenin hiyerarşisini görmenizi sağlayan ve açılan bir ok vardır. Burada ögelerin yerleri sonuçta elde edilecek olan görsel yığın sırasını ayarlamak için değiştirilebilir (bir ögeyi ileri veya geri götürmek için Command-[ and Command-] kullanabilirsiniz).

Paletin sağ tarafında, renkli karenin yanında bir yuvarlak göreceksiniz. Karenin üzerine tıklamak sizin bir ögeyi kolayca seçmenizi sağlar. Katmanın içindeki her ögeyi seçmek için katmanın yuvarlağına veya ayrı ayrı her ögeyi seçmek için sadece ögenin üzerindeki yuvarlağa tıklayın.

illustrator-grafik-tasarim

Renkli kare, o katmanın rengini gösterir. İşinizi kolaylaştırmak için karakter kutusuna ve diğer pop-up grafiklere, katmana bağlı olarak renk kodları yerleştirilmiştir, böylece ne zaman bir şeyi seçerseniz anında onun hangi katmana ait olduğunu görebilirsiniz. Bir ögeyi bir katmandan diğerine taşımak için tek yapmanız gereken şey o ögeye tıklamak ve üzerindeki küçük kareyi sürüklemek.

Detaylı Bilgi Formu

Güvenlik Kodu Değiştir

İllustrator Özel Dersleri İstanbul için kendi işyeri veya evinizde özel ders imkanı
Daha fazla bilgi  

İllustrator Kurs Konuları

 • Moda Tasarımı Teknik Çizim Dersleri
  Moda Tasarımı Teknik Çizim Dersleri
 • Desen Tasarımı
  Desen Tasarımı
 • Tekstil için Illustrator Dersleri
  Tekstil için Illustrator Dersleri
 • Adobe Illustrator Nedir?
  Adobe Illustrator Nedir?
 • Kurumsal Kimlik Tasarımı
  Kurumsal Kimlik Tasarımı
 • İkon Tasarımı ve Icon Oluşturma
  İkon Tasarımı ve Icon Oluşturma