İkon Tasarımı ve Icon Oluşturma

 Home / İkon Tasarımı ve Icon Oluşturma
İkon Tasarımı ve Icon Oluşturma

Bu bölümde ikonları tasarlamak için olan planlama işlemine konsantre olmak istiyorum. Yıllar boyunca anladımki planlama evresi, herhangi bir tasarlama sürecinin normal olarak en fazla ihmal edilen kısmı. Düzgün bir planlama tasarımı çözmek için gereken en temel yapıdır. Bu yüzden tasarım sürecinin en başında ikonlarınızı planlamaya yeterli süre ve enerji ayırdığınızdan emin olun. İlk olarak ikonların nasıl çalıştığını inceleyerek işe başlamak istiyorum. İkonların ne olduğunu ve nasıl çalıştıklarını anlamak, başarılı ikonlar yaratma kabiliyetinizi önemli ölçüde geliştirecektir.

İkonlar hakkında en sevdiğim sözlerden birisini Jon Hicks söylemiştir; "İkonlar küçük mucize işçileridir. Onlar dil engellerinin üstesinden gelirler, özlü uyarılar ve yönlendirmeler yaparlar, modumuzu taşırlar ve hangi düğmelere basmamız gerektiğini bize söylerler." Benim için bu, bir ikonun ne olduğunu kusursuz olarak anlatan bir sözdür. Her ne kadar ikisi sıklıkla karıştırılsa da, bir ikon bir logo değildir. Logoların yaptığı gibi markayla iletişim kurmak yerine ikonlar talimatlarla, fikirlerle ve eylemlerle iletişim kurarlar.

ikonlar egiticidir

Kısaca ikonlar eğitirler. Böylece ikonlar tüm dünyadaki insanlar tarafından paylaşılan bir dildir. Örneğin ben Japonca bilmem, eğer Japonya'ya gidersem japon  benim göreceğim ilk işaret olacak ve kafam çok karışacaktı. Ancak, eğer ikonları işin içine katarsanız, gümrük kontrol noktasına oldukça hızlı bir şekilde gidebilirim. Semboller üzerinden iletişim kurabilme yeteneği, insan tecrübesinde çok derinlere kadar kök salmıştır. İnsanoğlu olarak dünyaya adım attığımız andan beri birbirimizle iletişim kurmak için semboller yapmaktayız.

ikonlarin tarihcesi

Bunlar 9000 yıl önce Arjantin'de bir mağaranın duvarlarına çizilen ikonlar. Bunlar M.Ö.3500 yılına ait olan piktograflar ve bunlar tarih öncesinden gelen ilk yazılı dil işleridir. Bu Hopi Hint petroglifler 800 yıldan daha yaşlıdır ve dürüst olmak gerekirse evlerde bulunan herhangi bir evde gayet güzel durabilecek semboller. Bu resimde İsveç'te M.S. 400'den kalan bir resimli taş. Mac kullanıcıları bu taşın ortasında bulunan sembole muhtemelen aşinadır.

ikon örnekleri

Tüm kültürlerde insanlar resimlerle öğrenmeye alıştırılmıştır ve bu özellik ikonları çok etkili bir hale getiren etkenlerden birisidir. Benim için bu, ikonların gerçek gücüdür. Onlar bize fikirler ve talimatlarla iletişim kurabileceğimiz ve paylaştığımız bir tasvir sağlar. İkonlar adeta kendi başlarına birer dildir. Bu yüzden ikonların programlamaya bu kadar hızlı bir şekilde dahil olmalarını pekte yadırgamamak gerek. Bu Xerox Star OS'den bir ikon seti ve buda GUI arayüzünde kullanılan bir işaretçiydi. UI ikonları için şu anda itimat ettiğimiz birçok gelenek bu kaynaktan gelmiştir.

icon ornekleri

Örneğin klasör ikonu, gelen kutusu ve belgeler ikonu. Geriye dönüp şimdi aşina olduğum bu ikonların tasarım sürecine bakmak benim için oldukça büyüleyici bir tecrübe. Örneğin bu, belge ikonunun evrimi. Bu ikonu seviyorum; basit ve şık. Bu ikon aslında soyut olan bir konseptle anında iletişime geçer. Gördüğünüz gibi bunun gibi bir ikonu tasarlamak çok fazla sıkı çalışmanın bir eseridir. Bu, bilgisayar kullanıcı arayüzleri ve web'de kullandığımız, standart olan birçok ikondan sadece birisi.

Mesela PJ Onori'nin fantastik ikon setinden seçilmiş bu ikonlara bir göz atın. Mükemmel bir şekilde tasarlanmış olsalar da, bü ikonların her biri uzun yıllar boyunca oluşturulan geleneklere dayanılarak yapılmıştır. Bu durum da ikonların, onlara aşina olan insanlarla anında iletişim kurarak amaçlarına ulaşmasını sağlar. Her ne kadar bunu izleyen hemen herkesin burada gösterilen her ikonu tanımlayabildiğinden ve bu ikonların ne anlama geldiğini anlayabildiğinden emin olsamda bilgisayarlara, webe veya mobil araçlara aşina olmayan insanlar için bu ikonların çoğu kafa karıştırıcı olabilir. Sinyal barlarını ve harita işaret raptiyelerini düşünün.

ikon tasarımı

Eğer bu ikonların neyi temsil ettiğini daha önceden bilmiyorsanız ne işe yaradıkları otomatik olarak anlaşılır değildir. Ve bu durum belkide web için ikon tasarlamanın en büyük zorluğudur. Çoğunlukla bizden ya yeni yada oldukça soyut olan kavramları veya elementleri temsil edecek ikonları oluşturmamız istenir. Bu 1920'lerden kalan Hobo ikonlarına bir bakın. Oldukça belirgin konseptleri yansıtsalarda, paylaşılan dili gerçekten anlayabilen insanlar için sadece başlangıç seviyesinde anlaşılabilirlerdi. Her ne kadar bugünün insanları için oldukça kafa karıştırıcı olsalarda bu ikonlar gerçekten harika ikonlardı çünkü anlaşılabilirler, özlüler ve onları anlayan insanlar ile anlamları arasında çabuk bir iletişim kurarlar.

ikon nasil tasarlanir

İşte bu durum iyi bir ikon tasarımının ayırıcı özelliğidir. Orjinal Apple ikonlarının tasarımcısı Susan Kare bu konu hakkında şöyle söylemiştir, "Bir ikonun yansıttığı özelliğin anında ve ön görülebilecek bir şekilde anlaşılır olup olmadığı fark etmez; önemli olan kafanızın içinde bağlantıyı yaptıktan sonra, bir ikonun ne işe yaradığını öğrendikten sonra, bu ikon bağlantısını yapan bazı nitelikler bozulamaz." Tasarladığınız her ikonda yapmanız gereken şey işte budur. İkonlarla yansıttıkları şey arasında o koparılamayan bağlantıyı yaratın ve ikonların o gerçek gücünün avantajını kullanın.

Detaylı Bilgi Formu

Güvenlik Kodu Değiştir

İllustrator Özel Dersleri İstanbul için kendi işyeri veya evinizde özel ders imkanı
Daha fazla bilgi  

İllustrator Kurs Konuları

 • Moda Tasarımı Teknik Çizim Dersleri
  Moda Tasarımı Teknik Çizim Dersleri
 • Desen Tasarımı
  Desen Tasarımı
 • Tekstil için Illustrator Dersleri
  Tekstil için Illustrator Dersleri
 • Adobe Illustrator Nedir?
  Adobe Illustrator Nedir?
 • Kurumsal Kimlik Tasarımı
  Kurumsal Kimlik Tasarımı
 • İkon Tasarımı ve Icon Oluşturma
  İkon Tasarımı ve Icon Oluşturma