Adobe Illustrator Nedir?

 Home / Adobe Illustrator Nedir?
Adobe Illustrator Nedir?

Adobe Illustrator, uzun bir süredir varolan bir vektör çizim uygulamasıdır. Aslında Illustrator 25 yıldan daha fazla bir süredir vardır ve hatasız ölçeklendirme yapabilen grafikleri yaratma konusunda endüstriyel bir standarttır. Örneğin 25 pixel uzunluğunda ve 25 pixel genişliğinde küçük bir ikonu düşünelim. Bu ikonu alıp, Illustrator içinde yaratsak ve %2400 oranında büyütsek dahi, aynı 25 pixel uzunluğunda olduğu gibi keskin ve net gözükecektir.

Photoshop, çözünürlüğe bağlı olarak çalışan bir uygulamadır. Yani; eğer 25x25 oranında birşeyi Photoshop'ta yaratırsak, %2400 oranında büyüttüğümüzde eski haliyle aynı derecede iyi gözükmeyecektir. Interpolasyon yüzünden obje netliğini kaybedip, pixel pixel (kare kare) olacaktır. Peki, o zaman Adobe Illustrator'ı tam olarak kimler kullanmaktadır? Grafik tasarımcılar, sanatçılar, ilustratörler, web tasarımcılar ve moda tasarımcıları birçok çalışmayı yaratmak için Illustrator'ı kullanmaktadırlar.

Adobe Illustrator'ı tam olarak kimler kullanmaktadır

Bugünlerde insanlar, web site arayüzlerinini illustrator kullanarak oluşturmaktadırlar. Tasarımcılar, web sayfalarının ve mobil uygulamalarının arayüzlerinin tümünü Adobe Illustrator kullanarak modellemektedirler. Buna ek olarak uygulamalar için mobil UI elementleri, web sayfaları ve hatta ikon setlerini de Illustrator kullanarak tasaralamaktadırlar. Tasarımcılar Illustrator'ı ayrıca zengin ve çekici infografikler yaratmak için de kullanmaktadırlar. Ve tabii ki çizgi filmler ve animasyon karakterleri.

O zaman, Illustrator CC ismindeki CC ne anlama gelmektedir diye sorabilirsiniz. CC, Adobe Creative Cloud anlamına gelmektedir. Önceleri Adobe ürünlerinin kutulu birer kopyasına sahip olduğumuzu hatırlıyormusunuz? O tarz şeyler artık ortadan kalktı. Artık Creative Cloud adı verilen ve her ay abonelik ücreti ödeyerek birçok uygulamaya ulaşabileceğiniz bir oluşuma sahibiz. Ya da bireysel uygulamaları kullanmak isterseniz seçim size kalmış. Gelecek artık böyle ve bu durum Adobe'a yeni özellikler çıkar çıkmaz piyasaya sürme şansını tanımaktadır. Böylece Adobe sizi her zaman teknolojinin en ileri noktasında ve güncel tutar.

Adobe Creative Cloud Nedir?

Adobe Illustrator, sanatçılar ve grafik tasarımcılar tarafından, baskı ve web projelerinde kullanmak üzere ölçeklendirilebilen vektör sanatı yaratma amaçlı kullanılmaktadır. Sanatçılar Illustrator'ı, kalitede herhangi bir kayıp olmadan sınırsız bir şekilde ölçeklendirilebilen görsel kompozisyonlar yaratmak için kullanırlar. İlustrayonlar oluşturmak için el çizimi şeklinde araçlar kullanmak, taranmış bir görseli trace yapmak (yeniden vector yapıda oluşturmak) ve renklendirmek, çizgisel taslak ve eskiz çizimler oluşturmak, dijital boyama yapabilmek bu program ile mükündür. Tasarımcılar Illustrator'ı ayrıca logolar, ikonlar ve diğer kompleks şekilleri oluşturmak için de kullanırlar.

adobe illustrator ile neler yapilabilir

El broşürlerinden dergilere, kartvizitlerden, web site tasarımlarından çoklu ekranlarda kullanılmak üzere oluşturulan grafiklere kadar birçok alanda kullanılan Illustrator, sadece sanatçılar ve tasarımcılar tarafından tercih edilmez. Birçok insan projeleri için Illustrator'ı kullanır ve bu uygulama onlara görsel olarak ilgi çekici ve esnek sanatsal işleri ortaya çıkarma şansı tanır. Illustrator ayrıca basılı ürünler ve dijital dergiler için kullanılan InDesign gibi diğer Adobe uygulamalarıyla entegre olarak çalışır. Akıllı filtreler için kullanılan Photoshop, web animasyonları ve oyunları için kullanılan Flash veya film jeneriği ve video animasyonları için kullanılan Adobe After Effects, bütün bu programlar Illustrator ile uyumlu olarak çalışmaktadır. İster grafik tasarımcı veya sanatçı olun, hiç farketmez; Adobe Illustrator size yaratıcı vizyonunuzu her türlü platforma esnek bir şekilde yansıtmanızı sağlar.

Detaylı Bilgi Formu

Güvenlik Kodu Değiştir

İllustrator Özel Dersleri İstanbul için kendi işyeri veya evinizde özel ders imkanı
Daha fazla bilgi  

İllustrator Kurs Konuları

 • Moda Tasarımı Teknik Çizim Dersleri
  Moda Tasarımı Teknik Çizim Dersleri
 • Desen Tasarımı
  Desen Tasarımı
 • Tekstil için Illustrator Dersleri
  Tekstil için Illustrator Dersleri
 • Adobe Illustrator Nedir?
  Adobe Illustrator Nedir?
 • Kurumsal Kimlik Tasarımı
  Kurumsal Kimlik Tasarımı
 • İkon Tasarımı ve Icon Oluşturma
  İkon Tasarımı ve Icon Oluşturma